Ana Sayfa | Türkiye | BDP kadın adaylarını açıkladı

BDP kadın adaylarını açıkladı

Editör:
Font boyutu: Decrease font Enlarge font
BDP kadın adaylarını açıkladı BDP kadın adaylarını açıkladı

BDP, 29 Mart 2014 yerel seçimlerde kadın kotası uygulanan il ve ilçelerdeki kadın belediye başkan adayları ve eş başkan adaylarını Diyarbakır'da açıkladı.

Diyarbakır'da Gültan Kışanak, Hakkari'de Dilek Hatipoğlu aday gösterildi.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi ve BDP Kadın Meclisi, bugün BDP il binasında düzenlediği aday tanıtım toplantısında konuşan Fatma Kaşan, kadın hareketi olarak önemli ve tarihi bir gün yaşadıklarını, kendileri için referandum niteliğinde olan bir seçime girdiklerini söyledi. Kaşan, 1999 yerel seçimlerinde 3, 2004 seçimlerinde 9, 2009 seçimlerinde 14 kadın belediye başkanı seçtirdiklerini ifade ederek şunları söyledi: 

"2014 yerel seçimlerinde 32 belediye için kadın kotası uyguladık. Eşbaşkanlık sistemini resmiyette olmasa da hayata geçireceğiz. Eşbaşkanlık sistemini esas alacağız. Kadının özgürlüğü sağlanmadan, bir toplum hiç bir alanda özgürleşemez. Kürtlerin bütün hakları anayasal güvenceye alınması ve özgürlük sorununun çözülmesi İmralı'da bulunan sayın Abdullah Öcalan başkent Diyarbakır'a gelmesi ile mümkün olacaktır. Bu seçim bizim için sadece bir araçtır. Kürtler kendini yönetme becerisini ortaya koyduklarında özgürleşecek" dedi. 

Toplantıda daha sonra adaylar tanıtılırken, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklanan BDP'nin Eşbaşkanı Gültan Kışanak, bütün kadın belediye başkan adayları adına bir konuşma yaptı. Kışanak, kadın hareketine ve kadınların önünü açtığını söylediği Abdullah Öcalan'a teşekkür etti. Kışanak, kadınlar olarak bugüne kadar mahcup olmadıklarını ve kitlelerini mahcup etmeyeceklerini de ifade etti. 

KIŞANAK: BÜYÜK BİR KAVGA VAR, MAÇ İZLER GİBİ İZLİYORUZ 

Kışanak, aday tanıtım toplantısından sonra son yolsuzluk operasyonuyla ilgili yaptığı açıklamada ise, "Büyük bir kavga var. Maç izler gibi izliyoruz" dedi. Kışanak, şunları söyledi: 

"Bu kavga ve tartışma büyük bir kavga ve tartışmadır. Bu kesinlikle iki taraf arasında bir güç paylaşımına gitmeden toplumun lehine, Türkiye 'nin lehine ne gibi sonuçlar doğurur buna bakmak lazım. Olması gereken bu konuda halkın, tüm Türkiye'nin sesini yükseltmesi lazım. Hem yolsuzluklara karşı, hem hırsızlıklara karşı hem de devlet içinde demokratik olmayan yol ve yöntemlerle bulunduğu mevki makamı kullanan bir şekilde Türkiye'nin derin devlet, paralel devlet, görünmeyen devlet dediğimiz gerçeği ile ifade edilen ciddi bir yapısal sorun var." 

KİMLER ADAY GÖSTERİLDİ?

BDP Diyarbakır'da Gültan Kışanak, Hakkari'de Dilek Hatipoğlu'nu Belediye Başkan adayı olarak tanıtırken, yasalarda olmamasına rağmen erkek başkan adaylarının olacağı yerlerdeki bazı kadın eş başkan adaylarını da açıkladı. 

Mardin'de Belediye Başkan adayı olan Ahmet Türk'ün eş başkanlığına ise Hafize Aymek olarak aday gösterildi. BDP'nin belediye başkan adayı ve eş başkan adayları olarak tanıttığı kadın adaylar arasında çok sayıda başörtülü ve genç aday da olduğu görüldü. 

Eş başkan adayları, belediye meclisi üyesi adayı olarak seçime girecek, kazanınca başkanvekili seçilecek ve parti bu başkanvekillerini 'eş başkan' olarak değerlendirecek.

(Ferit ASLAN-Serdar SUNAR/DHA)

Subscribe to comments feed Yorumlar (5 gönderilen)

avatar
Peggy 02/01/2017 22:02:18
Dr. Chetan had discussed on a cormipason between dentures and dental implants, in which both have their own advantages but for an age of below 50 years, there is still a lot of
avatar
Ellyanna 03/01/2017 07:24:17
What I find so <a href="http://rrtxequggo.com">intriesteng</a> is you could never find this anywhere else.
avatar
Jaylynn 04/01/2017 18:59:57
I could watch Sced'ilhrns List and still be happy after reading this. http://uqnzsnh.com qxsgpeacywd [link=http://wqzrpxrthuy.com]wqzrpxrthuy[/link]
avatar
Kindsey 05/01/2017 01:31:07
Very true! Makes a change to see <a href="http://ohpotqf.com">soomnee</a> spell it out like that. :)
avatar
Brysen 05/01/2017 07:07:27
If you're reading this, you're all set, parnder! http://gznmhjypxig.com ioqlpjw [link=http://lqxathah.com]lqxathah[/link]
toplam: 5 | görüntülenen: 1 - 5

Yorumda bulunun

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Bir arkadaşa gönder Bir arkadaşa gönder
  • Yazdırılabilir sürüm Yazdırılabilir sürüm
  • Düz metin Düz metin

Etiketler:

Bu makale için etiket yok

Bu makaleyi oylayın

0
Powered by Vivvo CMS v4.6