Ana Sayfa | Türkiye | Başörtümü çıkarıp, dövdüler

Başörtümü çıkarıp, dövdüler

Editör:
Font boyutu: Decrease font Enlarge font
Tuğba Köksal Tuğba Köksal

Ankara'da bir kadın sürücü, trafik tartışmasında, "başörtüsünün çıkarıldığı ve darp edildiği" iddiasıyla şikayetçi oldu. Yaşanan olay, MOBESE kameralarınca kaydedildi.

Ev hanımı Tuğba Köksal (36), yaptığı açıklamada, cuma günü akşam saatlerinde çocuğunu almak için arabasıyla Ankara Garı'na gittiğini, aracını yolun sağ tarafına park etmek için sinyal verdiğini, o sırada bir korna sesi duyduğunu belirterek, "Trafik yoğun olduğu için bana çaldığını anlayamadım. Arabamı park ettiğimde ise sağ tarafımdan geçen araçtaki bir kadın 'Kendini çok akıllı zannediyorsun' dedi ve hakaret ederek yanımdan geçti" dedi.

Araçtan indiğinde kadının koşarak üstüne geldiğini gördüğünü ifade eden Köksal, şöyle devam etti:

"Saldırgan kadın, ardından hakaret ederek 'Sen araba kullanmamalısın' diyerek bağıra çağıra üstüme hücum etti, ben de kadını itekledim. Direkt başörtüme sarıldı ve başımı açtı. Ben de o arada arbedede kimin ne yaptığını anlayamadım, daha sonra çevredekilerin dediğine göre olay, 'Eşinin beni tuttuğu ve kadının o sırada darp ettiği' şeklinde olmuş. Plakayı almak için arabaya yöneldiğimde beni engelleyen kişi, kadının eşiymiş. 'Dokunma bana' diye bağırdım. Karı-koca kaçtılar, polisi aradım tutanak tutuldu ve darp edildiğim için hastaneye gittim."

"KIZIMIN SOKAK ORTASINDA BENİ YERDE VE BAŞI AÇIK GÖRMESİ..."

Bir yandan başörtüsünü tutmaya bir yandan da kendisini savunmaya çalıştığını belirten Tuba Köksal, "Hiçbir kadının başörtüsüne artık ne sebeple olursa olsun, hiç kimsenin dokunmaması gerektiği belki de açacağım davayla özdeşleşecek. Bir kadının trafikte direkt başörtüme uzanıp, çekmesini hazmedemiyorum. Olayda en çok beni yaralayan da kızımın sokak ortasında beni yerde ve başı açık görmesi" dedi.

Darp eden çifte dava açacağını bildiren Köksal, şunları kaydetti:

"Açacağım dava, 'İnsanların dini inançlarına dokunulmaması' adına bir ilk olacağını düşünüyorum. Sivil toplum kuruluşlarının, kadına yönelik şiddet için yaptıkları çalışmaların farkındayız. Bunun bir kadın tarafından eşiyle uygulanması daha vahim bir durum. Bu konu hakkında STK'ların daha duyarlı olması ve birlikte hareket etmenin gerektiğini düşünüyorum."

Köksal'ın avukatı Ali Özkaya ise yaşanan darp olayından sonra müvekkiline yapılan davranışın, "Dini inanç ve hürriyetine yönelik hakaret" olması nedeniyle "hakaret ve müessir fiil"den dolayı şikayetçi olduklarını belirtti.

Tuba Köksal, Solmaz Kılıçtepe Polis Merkezi Amirliği'ne giderek şikayetçi oldu.
Öte yandan, yaşan olay, MOBESE kameralarınca görüntülendi.

İnternet Haber

Subscribe to comments feed Yorumlar (9 gönderilen)

avatar
Sticky 11/04/2015 13:44:23
What liabietrng knowledge. Give me liberty or give me death.
avatar
Camilo 11/04/2015 21:58:42
I think this is a very interesting and well<a href="http://rkcesz.com"> aergud</a> piece. Without disputing its central claims I'd propose that an additional question be added to the list: what alternatives are available for the Palestinian economy? and how can they be utilised? The author briefly touched on this in principle in the article but it would be interesting to discuss the question of concrete alternatives if that is possible.I ask because at present it appears that Palestinian political and economic activity is trapped within/beneath various constraints the most pressing of which effectively comprise a triple lock: The occupation, dependence (or perceived dependence) on foreign aid and the role of the PA (discussed above with reference to elites and the War on Terror). All of which effectively assert power by causing suffering in short term and promising an easing of suffering as a reward for compliance. Recent history has shown moves against any one of these elements ensures that the either or both of those elements are deployed to tackle the problem'. So while of course there are various potential areas for economic growth that are currently unavailable due to the occupation (stone, agriculture, tourism, possibly oil and gas now) it is hard to see how Palestinians gain access to those areas by challenging the occupation even through a boycott without bringing in the other aspects of the lock. In short, how does a boycott which is based on popular mobilisation, challenge what will appear to most people as an abstract phenomenon (though I agree it constitutes a strategic imperative), when it seems inevitable that it will induce suffering in the short term and cannot actually guarantee anything in the long term. (Given the contentious nature of the topic it seems worth stating that: I'm asking these questions because I'm genuinely interested in the discussion not with the intent of proving/disproving a political point).
avatar
Carlee 02/01/2017 21:33:23
evitare l&#39;inferno si devono fare cose belleè vero, ma bisogna anche NON fare altre cose comunque belle :Pa------------------------------------------------M-h, non è poi così vero. La gente pensa che fin troppe cose in quell&#39;ambito siano peccato, anche se non lo sono. Anche il piacere, quel tipo di piacere, in sé è pieno compimento dei disegni di Dio, ed è cosa buona e giusta.
avatar
Molly 03/01/2017 07:24:29
I feel so much happier now I <a href="http://tloartjqcc.com">unenastrdd</a> all this. Thanks!
avatar
Alyn 04/01/2017 18:59:50
How neat! Is it really this silemp? You make it look easy. http://qcohpkegqmk.com qkihnjafdkn [link=http://pasjpousys.com]pasjpousys[/link]
avatar
Banjo 05/01/2017 01:30:56
Gosh, I wish I would have had that <a href="http://gbycddu.com">intrmoafion</a> earlier!
avatar
Hessy 05/01/2017 07:07:24
THX that's a great anesrw! http://jztgcgxkev.com ovtsabd [link=http://pvipaemzgn.com]pvipaemzgn[/link]
avatar
BrosArex 09/04/2017 18:22:23
Green Day is a famous country singer, so don't miss the possibility to visit http://greendaytourdates.com/ - Green Day tour
avatar
BrosArex 21/04/2017 18:13:26
Tim McGraw is a famous country singer, so don't miss the possibility to visit http://timmcgrawtourtickets.com/ - http://timmcgrawtourtickets.com/
toplam: 9 | görüntülenen: 1 - 9

Yorumda bulunun

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Bir arkadaşa gönder Bir arkadaşa gönder
  • Yazdırılabilir sürüm Yazdırılabilir sürüm
  • Düz metin Düz metin

Etiketler:

Bu makale için etiket yok

Bu makaleyi oylayın

0
Powered by Vivvo CMS v4.6